Paskutinis prisijungimas: Dabar yra 2021 Rgs 23 12:12


Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]
Naujos temos kūrimas Ši tema užrakinta, jūs negalite redaguoti pranešimų arba atsakinėti į juos.  [ 1 pranešimas ] 
Autorius Žinutė
 Pranešimo tema: Kas yra Kritinė Masė?
StandartinėParašytas: 2009 Lap 26 21:16 
Atsijungęs
Vartotojo avataras

Užsiregistravo: 2009 Lap 25 16:32
Pranešimai: 255
Miestas: Klaipėda
Visame pasaulyje, tuo pačiu metu, kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį 18 valandą, įvyksta kažkas nepaprasto. Šimtai skirtingų žmonių staiga masiškai lipa ant dviračių ir išvažiuoja pasivažinėti miesto gatvėmis. Juos vienija tik viena: gera nuotaika ir meilė dviračiui.

* Kas? Šventė, spontaniškas susirinkimas, pasivažinėjimas, tiesiog geras laiko praleidimas, važiuojant dviračiais savo miesto gatvėmis.
* Kur? Daugiau kaip 300 miestų visame pasaulyje, tarp kurių ir Klaipėdoje - išilgai viso miesto, startas prie BIG.
* Kada? Kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį 18 valandą.
* Kaip? Klaipėdoje Kritinėje masėje susirenka iki 100-150 dviračių. Važiuojama lėtai, apie valandą, kuri prabėga kaip kelios minutės.
* Kodėl? Tiesiog gerai praleisti laiką, kartu pasivažinėti miesto gatvėmis, sutikti daug įdomių ir skirtingų žmonių.
* Kur prasidėjo? Pirmasis pasivažinėjimas įvyko 1992 m. San Franciske.
* Kas pradėjo? Kažkas tiesiog pasirinko dieną ir susitikimo vietą ir pakvietė žmones rinktis su dviračiais kiekvieną mėnesį.
* Kaip plito? Žmonės sužino apie Kritinę masę bendraudami ir perduodami informaciją natūraliausiu būdu - iš lūpų į lūpas.
* Kas organizuoja? Kritinė masė yra idėja, ji neturi lyderių ar organizatorių, žmonės tiesiog žino kur ir kada rinktis, ir važiuoja.
* Kas parenka maršrutą? Kritinės masės priekyje gali važiuoti bet kas, todėl ir maršrutas nusprendžiamas spontaniškai, važiuojančių priekyje.

Kritinė Masė (ang. Critical Mass) - tai toks neorganizuotas socialinis reiškinys, vykstantis visame pasaulyje, kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį. Tomis dienomis, didžiausiuose pasaulio miestuose susirenka daug dviratininkų į vieną vietą ir paprasčiausiai važiuoja pasivažinėti po miestą, taip parodydami kitiems eismo dalyviams, kad dviratis taip pat puiki transporto priemonė, kuri neteršia oro, nekelia triukšmo ir nesudaro eismo kamščių.

Šiuo metu Kritinė Masė vyksta daugiau kaip 300 miestų iš viso pasaulio. Kritinė Masė pasaulyje skiriasi savo dažnumu bei dalyvių skaičiumi. Vienuose miestuose dalyvauja šimtai ar virš 1000 dalyvių, kituose mažiau nei 20 dviratininkų. Nors Kritinė Masė paprastai vyksta kas mėnesį, bet pvz. Budapešte Kritinė Masė vyksta tik du kartus per metus: rugsėjo 22 d. (Pasaulinė Diena Be Automobilio) ir balandžio 22 d. (Žemės Diena). 2007 m. balandžio 22 d. Budapešto pasivažinėjime dalyvavo apie 50.000 dviratininkų: tai atrodė gana įspūdingai. Tačiau tai tik pradžia. 2008 m. balandžio 20 d. ten pat susirinko jau net 80.000 dviratininkų.

Nuo 2004 m. Kritinė Masė sėkmingai vyksta ir Lietuvoje: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Kėdainiuose, Visagine ir Palangoje. Klaipėdoje Kritinė Masė vyksta kiekvieno mėnesio paskutinį penktadienį 18:00, startas prie BIG.

Kritinės masės istorija

Pirmasis masinis pasivažinėjimas įvyko 1992 m. rugsėjo 25 d. 18 valandą, paskutinį mėnesio penktadienį, San Franciske. Tuo metu akcija vadinosi Commute Clot ir susidarė iš keliasdešimties dviratininkų, kurie gavo reklaminius lapelius (flyer’ius) Market gatvėje. Netrukus po to dalis dalyvių susirinko vietinėje dviračių parduotuvėje į Ted White’o dokumentinio filmo apie užjūrio dviračių kultūrą “Return of the Scorcher” peržiūrą. Filme amerikietis, dviračių, rikšų bei kitų žmogaus jėga varomų transporto priemonių dizaineris, George Bliss’as pastebėjo, kad Kinijoje automobilininkai ir dviratininkai rado būdą kaip važiuoti per sankryžą be ženklų. Eismas sankryžoje užsikimšdavo, kol paskutinieji eismo dalyviai pasiekdavo kritinę ribą ir visa masė būdavo priversta judėti per sankryžą.
Šis pavadinimas prigijo akcijai ir kitą kartą ji jau vadinosi Kritine Mase. Į ketvirtąją Kritinę Masę susirinko jau apie 100 dviratininkų, ir dalyvių skaičius pradėjo ryškiai augti. Pavadinimas netrukus prilipo ir prie kitų panašių, bet nepriklausomų, naujų ir jau vykusių, bet turėjusių kitus pavadinimus, masinių pasivažinėjimų visame pasaulyje. Terminu “masser” kartais vadinami dažni Kritinės Masės dalyviai.

Kritinės masės organizacija

Kritinė Masė skiriasi nuo daugelio kitų socialinių judėjimų tuo, kad ji neturi hierarchinės struktūros. Kritinės Masės pasivažinėjimai yra neoficialūs, neorganizuoti ir nekomerciniai. Kritinė Masė kartais pavadinama “organizuotu atsitiktinumu”, be jokios vadovybės ir narystės. Kiekviename mieste, kur yra Kritinė Masė, kažkas tiesiog pasirinko dieną ir susitikimo vietą, taip ir gimė KM. Maršrutas dažniausiai nusprendžiamas spontaniškai, važiuojančiųjų priekyje. Rečiau jis būna išrenkamas prieš pat važiavimą. Specialiai tam, kad abidūdinti procesą kaip yra nusprendžiamas Kritinės Masės maršrutas, buvo sukurtas angliškas terminas “xerocracy”: kiekvienas, kuris turi pasiūlymą, sudaro savo žemėlapį ir prieš važiavimą atšviestas jo kopijas išplatina visiems dalyviams. Tada balsuojant iš visų išplatintų pasiūlymų išrenkamas vienas, labiausiai visiems patikęs, maršrutas. Vis dėlto dažniausiai maršrutas išrenkamas kitų dviratininkų susitarimo būdu.

Neorganizuotas akcijos pobūdis leidžia išvengti suvaržymų ir draudimų iš valdžios organų, kurie gali suprasti šiuos pasivažinėjimus kaip paradus ar organizuotus protestus. Oficialiai kol dviratininkų grupė nelaiko plakatų ir neturi organizatorių nėra pagrindo imtis kažkokių priemonių prieš ją, nes tai ne protesto akcija ir ne demonstracija įprastine prasme. Be to, judėjimas yra laisvas nuo struktūrinių išlaidų, be kurių neapsieinama centralizuotose, hierarchinėse organizacijose. Vienintelė būtina sąlyga tam, kad Kritinė Masė vyktų, yra pakankamas dalyvių skaičius, kad saugiai užimtų kelio dalį, į kurią negalėtų pavojingai įsiterpti automobilininkai. New York’o, Kalifornijos, Oregono, o 2007 m. liepos 27 d. neoficialiai ir Vilniaus valdžios organai išreiškė susirūpinimą, kad, dėl vadovavimo trūkumo akcijoje yra sunku suvaldyti dviratininkus.

Kritinė Masė yra idėja, o ne organizacija.

Kas veda Kritinę masę?

Vienas iš dažnų klausimų, kylančių naujiems Kritinės masės dalyviams: “kaip jūs važiuojate, jei neturite lyderių ir maršruto?”. Žemiau pateikti trys aiškūs ir paprasti kritinės masės dalyvių atsakymai.

* “Tai yra neorganizuota akcija, vedlys gali būti ir tu ir aš ir tavo kaimynas. Svarbu sugalvot kur link važiuot ir vest visą masę.” - Punkkiz
* “Kiekvienas dviratininkas kritineje maseje seka dalyvi, vaziuojanti pries ji, taciau priekyje vaziuojantys nieko neseka, jie veda visa kolona.” - Owas
* “Pats paprasciausias sprendimas butu tiems zmonems, kurie yra sugalvoje marsruta tiesiog isvaziuoti i kolonos prieki ir su dalyviais, vaziuojanciais priekyje, sutarti kelia, kuriuo vaziuosim.” - Kornhulijo

Kritinės masės tikslai

Kritinė Masė atsirado su idėja atkreipti dėmesį į tai, koks miestas yra nedraugiškas dviratininkų atžvilgiu. Tačiau Kritinė Masė neturi lyderių ar organizatorių, dėl to yra neįmanoma jai priskirti vieno konkretaus tikslo. Taigi, dviratininkai tiesiog susitaria susitikti sutartoj vietoj, sutartu laiku vien tam, kad kartu pasivažinėtų miesto gatvėmis draugiškiausia aplinkai, švariausia, maloniausia transporto priemone ir gerai praleistų laiką. Kritinė Masė apjungia visus – įvairaus amžiaus, skirtingų interesų žmones.

Dviratininkai dalyvauja Kritinėje Masėje turėdami įvairių tikslų, tokių kaip: propaguoti dviračių transportą mieste, pritraukti dėmesį į dviratininkų problemas, gerai praleisti laiką, susidurti su policija, automobilininkais ir kitais status quo simboliais, bei kt. Kritinė Masė dažnai yra klaidingai laikoma protesto akcija ar organizuota demonstracija. Tačiau iš tikrųjų tai yra tiesiog šventė, spontaniškas susirinkimas, tiesiog pasivažinėjimas, geras laiko praleidimas.


Į viršų
 Aprašymas  
 
Rodyti paskutinius pranešimus:  Rūšiuoti pagal  
Naujos temos kūrimas Ši tema užrakinta, jūs negalite redaguoti pranešimų arba atsakinėti į juos.  [ 1 pranešimas ] 

Visos datos yra UTC + 2 valandos [ DST ]


Dabar prisijungę

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 1 svečias


Jūs negalite kurti naujų temų šiame forume
Jūs negalite atsakinėti į temas šiame forume
Jūs negalite redaguoti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite trinti savo pranešimų šiame forume
Jūs negalite prikabinti failų šiame forume

Ieškoti:
Pereiti į:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Theme created StylerBB.net & kodeki
Vertė Vilius Šumskas © 2003, 2005, 2007